Zambrowski Portal Internetowy
www.zambrow.org


 
Tam często dochodzi do wypadków. Nowe oznakowanie skrzyżowania w Wądołkach
inwestycje
08.01.2018 r., godz. 16.05

Poprawiono oznakowanie na skrzyżowaniu drogi powiatowej i gminnej w Wądołkach-Bućkach. Na zmiany Powiat zdecydował się ze względu na przydarzające się tam częste wypadki i kolizje. W ramach jednego zamówienia poprawiono także oznakowanie przejazdu kolejowego w okolicach Ład Borowych.

Zarząd Powiatu Zambrowskiego w roku 2017 zabezpieczył kilka newralgicznych punktów drogowych. Chodzi w szczególności o skrzyżowanie w Wądołkach-Bućkach, gdzie w ostatnim czasie dochodziło do wielu groźnych wypadków i kolizji. Skrzyżowanie to łączy dwie drogi: gminną i powiatową. Z racji tego, że Powiat jest w tym przypadku zarządcą wyższej kategorii drogi, to on odpowiada tam za oznakowanie.

Przypomnijmy, że tylko w minionym roku aż trzykrotnie opisywaliśmy wypadki, które przydarzyły się właśnie w tamtym rejonie. Pierwszy miał miejsce w maju i niestety okazał się śmiertelny. Osobowy opel zderzył się wówczas z busem, którego kierowca poniósł śmierć na miejscu (>>więcej<<). Miesiąc później osobowe audi wymusiło pierwszeństwo na osobowym seacie (>>więcej<<), a w sierpniu osobowy nissan nie ustąpił pierwszeństwa jadącej od strony Grzymał maździe (>>więcej<<).

Warto podkreślić, że we wszystkich przypadkach sprawcami tych zdarzeń były osoby spoza naszego powiatu, które nie patrzyły na oznakowanie drogowe. Były tam bowiem znaki „stop”, które mówiły o tym, że kierowca zbliża się do drogi z pierwszeństwem.

Powiat uznał jednak, że nie są one wystarczająco widoczne i ustawił przy drogach gminnych tuż przed skrzyżowaniem nowe znaki „stop”, wyposażone w odblaskowe żółte tablice. Ponadto w dwóch miejscach przy drodze powiatowej, około 100 metrów przed skrzyżowaniem, ustawione zostały dodatkowe znaki A-30 (inne niebezpieczeństwo) z napisami „ZWOLNIJ” i „WYPADKI”.

Czy nowe oznakowanie skrzyżowania w Wądołkach-Bućkach skutecznie poprawi bezpieczeństwo kierowców? Zależy to tylko od nich samych, czy będą przestrzegali znaków.

Nowe tablice „stop” Powiat ustawił także przed przejazdem kolejowym w okolicach Ład Borowych. Wszystko w związku z przywróceniem ruchu kolejowego na linii nr 36 Ostrołęka – Łapy.

Wszystkie nowe oznakowania posiadają tablice II generacji na podkładzie z blachy ocynkowanej grubości 1,25-1,5 mm. Dostawa znaków drogowych kosztowała 16 tys. 715 zł 70 gr.

Warto również dodać, że w minionym roku nowe oznakowanie ulokowano na ul. Obrońców Zambrowa, gdzie Zarząd Powiatu Zambrowskiego wykonał próg zwalniający z przejściem dla pieszych w okolicach Szkoły Podstawowej Nr 5.ŁC© Projekt i aktualizacja: WIRTUALNI, 2002 - 2018 r.