Zambrowski Portal Internetowy
www.zambrow.org


 
Szpital otrzymał kontrakt na badania rezonansem
inwestycje
28.11.2017 r., godz. 16.50

Działająca przy Szpitalu Powiatowym w Zambrowie pracownia rezonansu magnetycznego dostała kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Bezpłatne badania prowadzone będą od 1 grudnia.

Dla pacjentów oznacza to tyle, że mając w ręku skierowanie, nie będą musieli już jechać do Łomży, Białegostoku lub dalej, a badanie będą mogli zrobić na miejscu, bez konieczności płacenia. Do tej pory nie było takiej możliwości.

Pracownia rezonansu magnetycznego w szpitalu w Zambrowie została otwarta dwa lata temu. Dotychczas badania były wykonywane tylko odpłatnie. Od 1 grudnia ta sytuacja ulegnie zmianie. Badanie rezonansem magnetycznym w ramach NFZ wykonywane będą również pacjentom kierowanym z poradni specjalistycznych.

- „Obecnie są krótkie kolejki.” - mówi Bogusław Dębski, Prezes Szpitala Powiatowego w Zambrowie.

Pracownia rezonansu magnetycznego prowadzi rejestrację od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 15:00 pod numerem telefonu 86 276 36 33. W rejestracji pacjent uzyska informację odnośnie terminu odbioru wyniku badania, które zostają oddane do opisu i konsultacji specjalistów.

Rezonans magnetyczny umożliwia bardzo dokładne badanie, przedstawiające przekroje narządów wewnętrznych człowieka we wszystkich płaszczyznach. Dzięki temu możliwe jest wykrycie zmian, które są niewidoczne np. w badaniach RTG. Badania rezonansem są wykorzystywane przy diagnozowaniu nowotworów, schorzeń kręgosłupa i stawów, chorób rdzenia kręgowego, mózgu, nerek, wątroby i trzustki.

Do badania wykorzystuje się silne pole magnetyczne. Im większa moc magnesu, tym lepsze wyniki. Moc zakupionego przez zambrowski szpital rezonansu wynosi 3 Tesle. Aby uzyskać możliwie najdokładniejsze wyniki badań, rezonans wymaga również specjalnie wyizolowanego pomieszczenia, tzw. klatki Faradaya, która oddziela go od wszelkich zewnętrznych fal elektromagnetycznych. Pracownia rezonansu wraz z gabinetami i poczekalniami znajduje się w pomieszczeniu dawnej kotłowni. Całkowity koszt inwestycji, jakim był zakup rezonansu magnetycznego i wyposażenia oraz wyremontowanie pomieszczeń, wyniósł ponad 5,5 miliona złotych.


ŁC© Projekt i aktualizacja: WIRTUALNI, 2002 - 2018 r.