Zambrowski Portal Internetowy
www.zambrow.org


 
Strażacy walczyli z żywiołem w Srebrnej [foto+video]
straż
01.10.2017 r., godz. 20.00

Strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu zambrowskiego oraz z Państwowej Straży Pożarnej w Zambrowie zmagali się z pożarem budynku gospodarczego i magazynowego w Srebrnej. Na szczęście to tylko scenariusz tegorocznych ćwiczeń bojowych.

Coroczne ćwiczenia bojowe jednostek gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych odbyły się dziś w Srebrnej (gmina Szumowo). Akcję zorganizował Zarząd Oddziału Gminnego OSP RP w Szumowie przy współpracy z Państwową Strażą Pożarną w Zambrowie i Wójtem Gminy Szumowo.

Na początku scenariusz dzisiejszych ćwiczeń zakładał pożar składowanego materiału w jednym z budynków gospodarczych. Ogień bardzo szybko się rozprzestrzeniał, co groziło przeniesieniem pożaru na sąsiednie obiekty. W dodatku w jednym z pomieszczeń znajdował się nieprzytomny poszkodowany. Zaalarmowane jednostki PSP i OSP miały nie dopuścić do rozprzestrzenienia się pożaru, wprowadzić roty celem przeszukania całego obiektu pod kątem osób poszkodowanych, ewakuować nieprzytomnego poszkodowanego i udzielić mu pierwszej pomocy przedmedycznej. Zasilanie w wodę realizowane było z cysterny, tankowanej wodą z pobliskiego hydrantu i rowu.

Nie był to jednak koniec działań. W międzyczasie do kierownika działań ratowniczych przybiegł roztrzęsiony rolnik z informacją o kolejnym pożarze. Zapalił się budynek magazynowy jednej z pobliskich firm, gdzie bezpośrednio zagrożona była stacja paliw z ropą. Podczas pożaru poparzeniu uległ jeden z pracowników firmy. Rolnik poinformował także, że w pobliżu zabudowań widział mężczyznę, który uciekał z miejsca pożaru i miał w ręku kanister. W tym przypadku zaalarmowane jednostki PSP i OSP miały również nie dopuścić do rozprzestrzenienia się pożaru na cały obiekt oraz na zagrożoną bezpośrednio stację paliw oraz udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej poparzonej osobie.

W akcji udział wzięło 14 jednostek strażackich z terenu gminy Szumowo (OSP z Szumowa, Ostrożnego, Głębocza Wielkiego, Zarąb Jartuz, Srebrnej, Pęchratki Polskiej, Paproci Dużej, Łętownicy i Srebrnego Borku), z Kołak Kościelnych, Rutek, Starego Laskowca, Wiśniewa oraz Państwowa Straż Pożarna z Zambrowa. W sumie w dzisiejszych działaniach uczestniczyło blisko 80 strażaków.

Przeprowadzone w Srebrnej ćwiczenia miały na celu przede wszystkim doskonalenie i sprawdzenie możliwości współpracy jednostek PSP i OSP podczas pożarów na terenach wiejskich oraz obiektach magazynowych. Przy okazji strażacy doskonalili umiejętności udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym i umiejętności dowodzenia podczas tego typu pożarów.

- „Takie manewry są bardzo ważne z perspektywy straży pożarnej, ponieważ na chwilę obecną straż pożarna realizuje bardzo dużo zadań. Gaszenie pożarów obecnie robi się naszym zadaniem niszowym. Gros zadań to są działania związane z ratownictwem technicznym i drogowym. Dlatego wasze wyszkolenie jest bardzo istotne. Dzięki temu, że spotykamy się i bierzemy udział w ćwiczeniach, społeczeństwo darzy nas tak dużym zaufaniem.” - mówił podczas podsumowania akcji komendant PSP w Zambrowie mł. bryg. Maciej Krajewski.

Warto dodać, że coroczne ćwiczenia bojowe jednostek OSP z terenu gminy Szumowo odbywają się już od wielu lat. W ubiegłym roku strażacy prowadzili ćwiczenia bojowe w kompleksie leśnym Czerwony Bór.

Poniżej zdjęcia i materiał filmowy z przeprowadzonych dziś ćwiczeń w Srebrnej.
ŁC© Projekt i aktualizacja: WIRTUALNI, 2002 - 2017 r.